Niedawno miałem okazje być gościem Pytania na śniadanie, gdzie mówiłem o powodach wystąpienia kurczy mięśniowych. Oczywiście powód nie jest jeden, a jest ich co najmniej kilka.
Pierwszym jest brak odpowiedniej ilości elektrolitów.
1. Elektrolity to minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. Najważniejsze to: sód, potas, magnez, i wapń.
Ich niedobory zazwyczaj spowodowane są dużą potliwością np na treningu oraz niezbilansowaną i mało różnorodną dietą. Wpływ na ich niedobory mogą być też niektóre leki – przeczyszczające, moczopędne czy przeczyszczające przy zaparciach.
2. Kolejnym, częstym powodem jest odwodnienie. Dzienne zapotrzebowanie na płyny dla dorosłego człowieka to ok 3 litry (zależy oczywiście do masy i rodzaju podejmowanej aktywności). Zbyt rzadkie dostarczanie płynów, a także problemy żołądkowe jak silnie odwadniające biegunki lub wymioty przyczyniają się do występowania skurczów.
3. Przemęczenie i siedzący tryb życia, duży wysiłek fizyczny, częste chodzenie w obcasach, duże obciążenie nóg (przy otyłości) to czynniki powodując mikrouszkodzenia mięśni, które z kolei przyczyniają się do występowania skurczów i bólu nóg. Niestety w sporcie nie da się tego wykluczyć, można natomiast zminimalizować owe ryzyko, pamiętając chociażby to solidnej i prawidłowej rozgrzewce oraz rozciąganiu mięśni po wysiłku. Korzystne jest też chłodzenie mięśni.
4. Zbyt często stosowane używki, takie jak choćby kawa, energetyki czy alkohol, które znacząco sprzyjają wypłukiwaniu elektrolitów, ale również zmniejszają przyswajalność cennych pierwiastków przy suplementacji i wzbogaceniu o nie diety. Szczególnie narażony na ubytki jest w tym przypadku magnez, którego niedobory oprócz kurczy mięśniowych występujących zarówno w dzień jak i w nocy, mogą powodować nadto drganie powieki, drżenie dłoni oraz pogorszenie koncentracji
Niemniej najnowsze badania naukowe wykazały, że wpływ na występowanie kurczy mięśniowych mają także zaburzenia spowodowane wyładowaniami na poziomie układu nerwowego, także wśród osób, u których poziom elektrolitów jest w normie. Nie wiadomo do końca czym takowe zaburzenia są spowodowane i badania w tym kierunku. wciąż trwają.
Dietetyk sportowy, fizjolog i trener Dr Krzysztof Mizera